Projekty realizowane przy współudziale ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ruchowo " SARON" z Ostrowca Świętokrzyskiego.

W roku obecnym  Mieszkańcy naszego Domu uczestniczą w dwóch równolegle realizowanych projektach, które odbywają się przy współudziale ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ruchowo " SARON" z Ostrowca Świętokrzyskiego. Zadania w ramach tych przedsięwzięć realizowane są od stycznia 2015 r. i trwać będą do grudnia tego roku.

Projekt I. "Wzrost samodzielności osoby niepełnosprawnej poprzez świadome kreowanie własnego wizerunku oraz rozwój zdolności artystycznych. Rękodzieło artystyczne".

Uczestniczy w nich 12 Mieszkańców naszego Domu. Podczas cotygodniowych spotkań każdy z nich ma możliwość:

• usprawniania motoryki małej;
  • nabywania umiejętności z obszaru koordynacji wzrokowo- ruchowej, samoobsługi, posługiwania się nowymi narzędziami przy wykorzystaniu rożnych materiałów;
  • rozwijania swoich umiejętności artystycznych, wrażliwości twórczej, poczucia estetyki;
  • redukcji napięć emocjonalnych, podniesienia poczucia własnej wartości;
  • współpracy w grupie, odnalezienie w sobie potrzeby pomocy drugiemu człowiekowi oraz
  • aktywnego i miłego spędzania czasu.

Zajęcia odbywają się z dziedziny sztuki użytkowej- rękodzieła artystycznego, podczas których powstają różne przedmioty codziennego użytku, elementy dekoracyjne, stroje do przedstawień wystawianych przez grupę teatralną " Tęcza". Mieszkańcy podczas warsztatów mogą poznać różne techniki plastyczne tj.: decoupage, qulling, origami, malowanie na drewnie.

Projekt II. "Wzrost samodzielności osoby niepełnosprawnej poprzez świadome kreowanie własnego wizerunku oraz rozwój zdolności artystycznych. Ogrodoterapia- projektowanie terenów zieleni".

Zadania w ramach tego przedsięwzięcia realizowane są od stycznia 2015 r. i trwać będą do grudnia tego roku.

Uczestniczy w nich 12 Mieszkańców naszego Domu. Podczas zajęć z hortiteterapiii czyli ogrodoterapii mieszkańcy mają możliwość:

• usprawniania motoryki małej i dużej ( wzrost sprawności ruchowej i manualnej);
  • nabywania wiedzy z zakresu pielęgnacji roślin;
  • nabywania wiedzy z zakresu aranżacji przestrzeni krajobrazu;
  • aktywngo spędzanie czasu.

Zajęcia odbywają się w:

• ogrodzie- Mieszkańcy zaangażowani są w działania pielęgnacyjne roślin, wysiewanie, sadzenie, porządkowanie.
  • sali terapeutycznej- zajęcia florystyczne: układanie kompozycji kwiatowych, wiązanek. Prace w ogrodzie i pracowni to czynny rodzaj terapii polegający na fizycznym udziale w tworzeniu ogrodu; jego ogólnej pielęgnacji, opiece nad roślinami, kwiatami, tworzeniu z nich różnego rodzaju kompozycji i bukietów.

Istnieje również bierny rodzaj terapii – polegający tylko i wyłącznie na spędzaniu czasu w ogrodzie, czerpaniu radości z przebywania wśród zieleni drzew i zapachów kolorowych kwiatów, z którego również chętnie korzystają pozostali Mieszkańcy naszego Domu.

Opublikowano: 16 sierpnia 2016 10:22

Realizacja: IDcom-jst.pl